Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Co zrobić, jeśli Twój pies warczy przy gryzaku?

Czy Twój pies warczy przy gryzaku? Znasz ten problem? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten wpis.
Ada Drużbańska Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Co zrobić, jeśli Twój pies warczy przy gryzaku? Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą

Na organizowanych przeze mnie szkoleniach bardzo często słyszę od opiekunów: „Mój pies warczy przy gryzaku. Jaki on jest niedobry!” albo „Nie, nie, nasz pies nie ma obrony zasobów. Wszystko mogę mu z pyska zabrać, proszę zobaczyć!”.

Każdy pies powinien kojarzyć swojego opiekuna z poczuciem bezpieczeństwa i zaufaniem. Jak więc postępować z gryzakiem, by Twój pupil czuł się komfortowo, bezpiecznie i swobodnie? Jak się zachować podczas podawania tych przysmaków, by Twój pies nie kojarzył obecności człowieka ze stresem?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić, gdy Twój pies warczy przy gryzaku, czytaj dalej!

Twój pies warczy przy gryzaku? Oto dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu

Na podstawie doświadczeń z moją suczką Kawą oraz pracy szkoleniowej, poniżej prezentuje Ci dwa sprawdzone rozwiązania, dzięki którym Twój pies przestanie warczeć przy gryzaku.

  1. Daję psu gryzak, gdy przebywa w swoim legowisku, kojcu lub klatce kennelowej. Pies wie, że nikt nie przyjdzie go niepokoić w jego własnym „pokoiku”. Czuje się w nim pewnie i bezpiecznie. A jeśli już coś mu dałam, to nie widzę powodu, żeby mu to odbierać. Jeśli jednak pojawi się jakaś nieprzewidziana sytuacja i muszę zabrać wcześniej podarowany „skarb”, to nie wyrywam go psu z pyska, tylko wymieniam na coś lepszego. Dla mojej suczki jest to suszona szprotka, ale dla Twojego psiaka może to być coś innego (ulubiona zabawka lub smakołyk). Jeśli wykorzystujesz smakołyki, by odciągnąć uwagę Twojego psa od gryzaka, wysyp je z dala od niego. A kiedy do nich podejdzie, pójdź po jego poprzednią zdobycz i zabierz ją. Psiak będzie w tym czasie zajęty smakołykami i nie poczuje strachu, że coś mu odbierasz. A jeśli nie jesteś sam, w momencie gdy psiak podbiegnie do Ciebie, poproś drugą osobę o zabranie gryzaka.

  2. Co robię, jeśli gryzak dla mojego psa jest za duży i boję się, że rozerwie go na kawałki? Albo, gdy gryzak jest mały i istnieje ryzyko zadławienia? Trzymam gryzaka cały czas w dłoni i nie puszczam. Gryzak cały czas jest w moich rękach, nic mu nie oddałam, tylko go częstuję. A skoro jest w moich rękach, to w każdej chwili mogę go zabrać. Pamiętaj też, aby używać słów „Moje!”, gdy gryzak jest w Twojej dłoni i pies nie ma do niego dostępu. Następnie powiedz „Proszę” i pozwól psiakowi obgryzać przysmak, który cały czas trzymasz w dłoni. Możesz zrobić kilka takich powtórzeń, jednak nie przetrzymuj gryzaka zbyt długo, jeśli jest niedostępny dla psa. Twój pupil zamiast spokojnie czekać, może poczuć się sfrustrowany i zdenerwowany. Na sam koniec zabawy, możesz powiedzieć psiakowi „Moje, koniec!” i schować gryzak do szafki.

Podoba Ci się mój wpis?

Sprawdź więcej wartościowych treści na blogu o psiej naturze!

Dlaczego Twój pies warczy przy gryzaku?

Zastanów się kogo obdarzyłbyś większym szacunkiem. Komu byś bardziej zaufał i czuł się przy nim
swobodniej. Poniżej dwa przykłady:

Sytuacja 1

Przychodzi do Ciebie znajomy na urodziny. Witasz go u progu drzwi Twojego domu. Następnie składa Ci życzenia i mówi „Proszę, mam dla Ciebie prezent”. Wręcza Ci podarunek, jednak po przejściu do salonu mówi „Oddaj, to moje”. Skołowany oddajesz prezent, lecz po jakimś czasie urodzinowa niespodzianka znów do Ciebie wraca. Później Twój gość ponownie Ci go odbiera. A potem znowu Cię obdarowuje. I tak w kółko.

Brzmi dziwnie? I to jeszcze jak!

Sytuacja 2

Rozpoczęła się Twoja impreza urodzinowa. Jakiś czas temu przyszedł Twój znajomy, który nie miał dla Ciebie prezentu, bo go nie stać. Przyniósł jednak ze sobą czekoladki i postanowił Cię poczęstować. Czekoladka jest pyszna, a znajomy proponuje Ci kolejną. Po chwili kończycie zajadać się czekoladkami, a bombonierkę odkładacie do kuchni.

Wniosek?

Zdecydowanie lepiej i dużo bardziej komfortowo czułabym się w sytuacji nr 2. Wolę zostać poczęstowana czekoladką, niż dostać prezent, który po chwili zostanie mi odebrany.

Dowiedz się więcej o psiej naturze!

Sprawdź posty, które publikuję na Facebooku!

Co zrobić, jeśli Twój pies warczy przy gryzaku? – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w poprawieniu komunikacji z Twoim psem podczas podawania mu ulubionego gryzaka.

Dzięki powyższym sposobom, moja suczka Kawa nigdy nie warczy w takiej sytuacji. Tak naprawdę, jeśli Twój pies warczy przy gryzaku, to znaczy, że się po prostu nie dogadaliście. Musisz być konsekwentny: albo zostawiasz swojemu pupilowi gryzak i nie zabierasz go po chwili, albo trzymasz przysmak cały czas w dłoni, nie oddając mu go.

A jeśli Twój pies ma problemy behawioralne i masz problem, by sobie z nim poradzić, sprawdź, jak mogę Ci pomóc podczas zajęć Konsultacje behawioralne / Trening Indywidualny.

Zdarza się, że Twój pies warczy przy gryzaku? Daj znać w komentarzu!

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.