Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Poznaj skuteczny sposób na udany spacer z psem

Chcesz aby Twój pies wrócił ze spaceru wyciszony i szczęśliwy? Poznaj skuteczny sposób na udany spacer z psem i zapewnij mu właściwy rozwój każdego dnia!
Poznaj skuteczny sposób na udany spacer z psem | Po Pieskiemu szkolenia dla psów z behawiorystą i trenerem | Blog o psiej naturze | Ada Drużbańska Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa

Psy to zwierzęta, które uwielbiają towarzystwo innych osób i zwierzaków. Jednak wiele z nich, dużą część dnia spędza w samotności w domowym zaciszu. Zazwyczaj wtedy śpią i nie są zbyt aktywne. A przecież naturalną aktywnością dla psa jest ruch i węszenie!

Dlatego nawet psy, które mieszkają w domu z ogrodem, powinny codziennie wychodzić na spacery!
Dlaczego tak jest? Czytaj dalej i poznaj skuteczny sposób na udany spacer z psem.

Spacer z psem – jak najczęściej wygląda

Zanim przedstawię Ci skuteczny sposób na udany spacer z psem, chcę abyś zastanowił się, jak często słyszysz poniższe słowa:

Opiekun 1: „Ale przecież wychodzimy z psem na spacer! Psiak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, robimy szybką rundkę wokół osiedla i wracamy do domu. Co psu więcej potrzeba?”
Opiekun 2: „No tak, mój pies ma spełnione wszystkie potrzeby! Chodzimy na 2-godzinny spacer po
chodniku wzdłuż głównej ulicy, więc czego mu jeszcze może brakować?”

Na pierwszy rzut oka, obaj opiekunowie mają różne sposoby na spacery z psami, ale uważają, że spełniają wszystkie podstawowe potrzeby swoich czworonogów. Jeden zabiera swojego psiego przyjaciela na szybką rundkę wokół osiedla, by załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Drugi spaceruje ze swoim psem po chodziku kilka godzin. Jednak czy każdy z nich spełnia wszystkie potrzeby swojego psa?

Niestety nie.

Spacer dla psa, to coś więcej niż tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych jak uważa opiekun pierwszy.
Spacer dla psa, to coś więcej niż długa trasa przy głównej ulicy pełnej samochodów i zanieczyszczeń, jak uważa drugi opiekun.

Teraz wyobraź sobie sytuację, gdy Ty musisz przejść drogę od jednej ławki w parku do drugiej. Ty jako człowiek, na pewno pójdziesz w linii prostej, tak aby dojść do wskazanej ławki jak najszybciej i jak najkrótszą drogą.

A co zrobi w takiej sytuacji pies, który idzie bez smyczy? On tę samą trasę pokona slalomem! Wróci się 10 razy, odejdzie na bok, powącha krzaczek, wytarza się w trawie. Dla niego taka trasa jest pełna bodźców i zapachów, które on po prostu musi sprawdzić! Taka jest jego natura.

Skuteczny sposób na udany spacer z psem

Skuteczny sposób na udany spacer z psem polega na przestrzeganiu jasno określonej struktury:

Podążanie za człowiekiem – luz – podążanie za człowiekiem – luz – podążanie za człowiekiem…

W trakcie luzu, Twój psiak powinien swobodnie eksplorować teren – to niezbędny element spaceru! To wtedy pies staje się prawdziwym psem! Węszy, niucha, kopie dołki, biega od krzaczka do krzaczka, poznaje inne psy i ich właścicieli. Tak właśnie zachowuje się pies!

Gwarantuję Ci, że po takim spacerze umysł Twojego psa wyciszy się, uspokoi, a sam psiak będzie zrelaksowany i szczęśliwy! A o to właśnie chodzi!

Poznaj skuteczny sposób na udany spacer z psem | Po Pieskiemu | Blog o psiej naturze

Oczywiście na to, ile pies potrzebuje ruchu wpływa wiele czynników: rasa, wiek, preferencje
indywidualne itp. Chcę jednak zwrócić uwagę na dostęp do swobodnej eksploracji środowiska, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia Twojego psa.

Dlatego, gdy codziennie zabierasz psa na spacer po tej samej trasie i prowadzisz go na krótkiej smyczy, psiak nie ma możliwości uzyskać tyle ruchu, ile potrzebuje. Ma również ograniczoną możliwość węszenia i odkrywania świata.

Dowiedz się więcej o psiej naturze!

Oglądaj relacje i czytaj posty, które publikuję na Instagramie!

Swobodna eksploracja terenu jako nagroda

Wiele osób uważa, że parówka i piłeczka (lub tylko jedno z nich) to najlepsza nagroda dla psa. Ale dostęp do przestrzeni jest również wspaniałą nagrodą. Możesz ze swoim psiakiem robić np. 10 minut podążania na krótszej smyczy i w nagrodę za ładne chodzenie blisko Ciebie dać mu więcej luzu. Możesz również zrobić krótką sesję z podstaw posłuszeństwa, a na koniec przepiąć psa na długą linkę treningową i razem eksplorować środowisko.

A jeśli Twój pies ma problem z chodzeniem na luźnej smyczy, ciągnie i próbuje się wyrywać, zapraszam Cię na szkolenie Równaj! Luźna smycz. Na szkoleniu pokaże Ci, jak przejąć kontrolę nad spacerem i sprawić, by wspólne wyjścia stały się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem!

Zapraszam Cię na szkolenie

Weź udział w szkoleniu dla psa Równaj! Luźna smycz i naucz swojego pupila chodzić na luźnej smyczy!

Podsumowanie

Swobodna eksploracja terenu to skuteczny sposób na udany spacer z psem. Niestety wielu opiekunów go nie stosuje. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Brak podstawowej wiedzy o naturze psa, zmęczenie po pracy, brak czasu lub pies, który nie słucha się swojego właściciela na spacerze.

Jednak należy pamiętać, że pies to żywy organizm i tak jak człowiek, ma swoje podstawowe potrzeby życiowe. I to my jako opiekunowie, jesteśmy odpowiedzialni za właściwy rozwój i dobre samopoczucie psiaka. To nasze zadanie, by zapewnić mu jak najlepsze warunki, dzięki którym spacer stanie się przyjemnością dla obu stron.

A Ty, pozwalasz swojemu psu na swobodną eksplorację terenu? Daj znać w komnetarzu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.